1. Home
  2. Mathematics & Numeracy
  3. Mathematics K-6
  4. Teaching and Learning Units
  5. Four Operations in Everyday Life
  6. Assessment
Print this page Reduce font size Increase font size

Assessment

At the conclusion of the five lessons, I completed an assessment that I thought would have been rudimentary for the students. I asked them to purchase the food for our Celebration Day Picnic and budget the cost to each student to pay for all the resources.

Many found this task very difficult, and even the top students had difficulty in being able to work out the cost per student.

Print this page Reduce font size Increase font size